Historia Bolesławca

Działalność naszej manufaktury ceramiki to nie tylko produkcja ręcznie robionych naczyń. To także pielęgnowanie tradycji ceramiki bolesławieckiej i kultywowanie jej mimo upływu lat i zmieniającej się mody. Dzięki współpracy z ważnymi ośrodkami miejskimi organizacji wydarzeń kulturalnych i prowadzeniu warsztatów garncarskich, możemy rozsławiać lokalne wyroby zarówno na terenie Polski, jak i daleko za granicami kraju.

To miejsce, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc unikatowy i inspirujący świat ceramicznych dzieł sztuki. To tu, w sercu Bolesławca, rozkwita przemysł ceramiczny, który ma swoje korzenie w ponad trzech wiekach historii. Pielęgnowanie tradycji rzemieślniczych w połączeniu z nowatorskimi podejściami stanowi fundament naszej manufaktury.

Pielęgnowanie tradycji w manufakturze ceramiki

Pielęgnowanie tradycji w manufakturze ceramiki

W naszej manufakturze odzwierciedlamy głęboki szacunek i miłość do tradycji ceramicznych. Tutaj rzemieślnicy starają się zachować ducha historycznych technik, wzorów i zdobień, które są charakterystyczne dla ceramiki Bolesławca. Przekazywanie wiedzy i umiejętności z pokolenia na pokolenie umacnia to niezwykłe dziedzictwo.Podejście to obejmuje cały proces tworzenia ceramik i – od wyboru surowca, jakim jest wysokiej jakości glina, po proces formowania, szkliwienia, aż do wypalania w wysokich temperaturach. Dzięki przestrzeganiu tych tradycyjnych metod, ceramika Bolesławiec zachowuje swój niepowtarzalny charakter i estetykę.

Współpraca z muzeum

Manufaktura” ściśle współpracuje z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, które od ponad pół wieku gromadzi zbiory miejscowej kamionki. Wśród ponad 6 tysięcy eksponatów znajdują się zarówno naczynia nietypowe, jak i klasyczne bolesławieckie wyroby dekorowane kobaltem, metodą stempelkową. Muzealną ciekawostką jest replika Wielkiego Garnca Mistrza Joppego (z 1753 roku), kiedyś uznawanego z największe naczynie na świecie (ma pojemność 2 tysięcy litrów). Serdecznie zapraszamy do odwiedzania muzeum!

Miasto dobrych dzbanów

Miasto dobrych dzbanów

Według historycznych zapisków tradycja wyrabiania ceramiki bolesławieckiej sięga 1830 roku. Na rozwinięcie się w mieście działalności garncarskiej wpłynęły wyjątkowe zasoby okolicznej przyrody, takie jak bogate pokłady gliny żaroodpornej oraz glin z grupy szkliwa ziemnego. Z drugiej strony, korzystne położenie geograficzne na skrzyżowaniu dróg handlowych pozwoliło rozbudzić zainteresowanie lokalnymi wyrobami wśród kupców, podróżników i elit przemierzających świat. Wzmożony popyt na piękne dzbany i talerze spowodował, że wyrabianie gliny stało się głównym zajęciem mieszkańców, wpływając na rozwój regionu i rozsławiając go za granicą. Wysoka jakość naczyń glinianych z Bolesławca szybko przyniosła mu miano „miasta dobrych dzbanów”. Te tradycje nie zaginęły i także dziś Bolesławiec jest miejscem, które ceramiką stoi.

Stempelki jakości

Stempelki jakości

Dzieciństwo to czas, kiedy człowiek poznaje świat, chętnie nabywa nowe umiejętności i odkrywa swoje pasje. Mamy nadzieję, że dzięki organizowanym przez nas zajęciom ceramicznym dla dzieci uda nam się podzielić z najmłodszymi naszą miłością do ceramiki oraz jej tworzenia.

Do udziału w warsztatach zachęcamy również całe rodziny, bowiem ceramika może być wspólną rodzinną pasją, która będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do tego zajęcia ceramiczne dla dzieci doskonale wpływają na ich rozwój: rozwijają wyobraźnię i wrażliwość artystyczną, a do tego poprawiają zdolności manualne. Dzieci uczą się być kreatywne, projektować własne prace i wcielać w życie swoje pomysły. Dodatkowo tworzenie ceramiki wymaga precyzji i cierpliwości, co stanowi doskonałe ćwiczenie dla młodych uczestników. Takie zajęcia mogą też działać – nie tylko na dzieci – relaksująco i uspokajająco. A duma z własnoręcznie wykonanego naczynia jest nie do przecenienia.

Garncarstwo Parowe – dawne metody produkcji

Garncarstwo Parowe – dawne metody produkcji